نمایش هولوگرافیک چگونه است؟

هولوگرافیک ایران

هولوگرام‌ها، تصاویری حقیقی از یک دنیای فانتزی. اما آیا این تصاویر هیجان انگیز هولوگرافیک همه آنچه به نظر می‌رسد هستند؟ در بخش آینده فناوری سه بعدی، ناچیزست …

طرح هولوگرافیک از دهه ۱۹۴۰ میلادی آغاز شده است و فناوری سه بعدی از آن زمان به سرعت پیشرفت کرده است، هنوز چالش‌های مهمی برای غلبه بر تجربه “فیلم‌های دیده شده در سینما” را دارد. در هر حال، برخی از پیشگامان انقلابی صنعت هولوگرافی سه بعدی در حال از بین بردن مرزهای نمایش هولوگرافیک هستند. هولوگرافیک ایران سعی دارد در این مقاله، توضیحاتی را در رابطه با فناوری هولوگرافیک وآینده آن ارائه دهد.

هولوگرام چیست؟

بیایید قبل از سفر به آینده، سفری به گذشته داشته باشیم و به همان آغاز برگردیم تا بتوانیم دریابیم دقیقاً یک هولوگرام چیست و از خودمان بپرسیم دقیقا “هولوگرافی” به چه معنی است؟

اصطلاح هولوگرام توسط دنیس گابور در سال ۱۹۴۹، یک مهندس برق و فیزیک بریتانیایی متولد مجارستان ابداع شد، که بعدها به خاطر تلاش خود در زمینه ابداع و پیشرفت متد “هولوگرافیک” موفق به کسب جایزه نوبل فیزیک در سال ۱۹۷۱ گردید.

هولوگرام ترکیبی از دو کلمه یونانی است. “holo” به معنای “کامل” و “gram” به معنی “پیام”. ترکیب این دو عبارت پیام کامل یا تصویر کامل را تداعی می‌کند.

بر خلاف عکاسی سنتی، هولوگرام یک تصویر سه بعدی است یا حتی تصور یکی را می‌بخشد. با استفاده از نور، گاها به صورت لیزر، انواع متنوعی از تکنیک‌های هولوگرافی بوجود می‌آید که نتایج متفاوتی را ارائه می‌دهند.

هولوگرام چیست و ممکن است شما آنها را در کجا دیده باشید؟

هولوگرام‌هایی که شاید دیده‌اید حتی از آنچه فکر می‌کنید به شما نزدیکترند. در واقع آنها الآن احتمالاً در جیب لباس شما هستند. کارت بانکی یا گواهینامه رانندگی شما نمونه‌های کاملی است.

این هولوگرام‌ها با انتشار یک پرتو لیزر به دو جهت جداگانه و با استفاده از یک آینه زاویه‌دار ایجاد می‌شوند. سپس یک پرتو شیِ و یک پرتو بازتابی تشکیل می‌دهند. علائم در جهات مختلف، هر دو از آینه‌های زاویه‌دار دیگر منعکس می‌شوند. سپس پرتو شیء از جسم منعکس می‌شود که تصویر هولوگرام را تشکیل می‌دهد و سرانجام بر روی سطح انتهایی(که به عنوان صفحه هولوگرافی نیز شناخته می‌شود) بصورت پرتو بازتابی مستقیم بر روی صفحه هدایت می‌شود. با ترکیب این دو پرتو، هولوگرام ایجاد می‌شود.

چه نوع دیگری از هولوگرام وجود دارد؟

مضاف بر مثال‌های فوق، انواع مختلفی از هولوگرافی وجود دارد. در اینجا ما به برخی از مشهورترین‌ها می‌پردازیم. فقط به مواردی که نیاز به لوازم جانبی دیگری ندارند و با چشم غیرمسلح دیده می‌شود نگاهی خواهیم انداخت.

اثر “شبح فلفلی”

تصور کنید سال ۲۰۱۲، مکان Coachella، یکی از معروف‌ترین جشنواره‌های موسیقی جهان است که در کالیفرنیا برگزار می‌شود. در میان جمعیت ۸۰.۰۰۰ هوادار مشغول تماشای Dr. Dre و Snoope Dogg نمادهای رپ هستند که روی صحنه می‌روند.

درست همانطور که آنها برنامه خود را با “کالیفرنیا عشق”، که در ابتدا توسط Dre و افسانه ۲Pac انجام شده بود پایان می‌دهند این صحنه سیاه می‌شود. در تاریکی یک چهره ظاهر می‌شود. آنکه درست در مقابل جمعیت ایستاده است، خود ۲Pac است. چگونه ممکن است؟ او در سال ۱۹۹۶ درگذشت!

فروش هولوگرافیک ایران

اینکه این رپر مرحوم که به صحنه آمد در واقع یک پروژکتور سه بعدی بود که با یک اثر هولوگرام ساخته شده بود. این روش با استفاده از یک تکنیک قدیمی هولوگرافی به نام اثر “شبح فلفلی” ساخته شده و سپس به روز شده است تا در این جشنواره موسیقی کلاس جهانی به مرحله ظهور برسد.

پرده دود هولوگرافیک

شبیه به اثر “شبح فلفلی” پرده دود هولوگرافیک با استفاده از دود تولیدشده مصنوعی یا یک تور نیمه شفاف به عنوان “صفحه” برای نمایش هولوگرام کار می کنند. گرچه در این مورد، تصویر از پشت بیشتر از پایین به چشم می‌آید. این اثر تصویری(تصویر روح مانند) طیفی را ایجاد می کند که به هولوگرام جلوه می‌بخشد.

پرده دود و تور هولوگرافیک به طور گسترده‌ای در تئاتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، جایی که صحنه ای خاص خواستار طیف تصویری است. برخلاف مدل ۲Pac، این نوع نمایش هولوگرافیک طوری طراحی شده است که کمی شفاف به نظر برسد.

تورهای هولوگرافیک

یکی از آخرین فناوری‌های عرصه هولوگرافی تورهای هولوگرافیک،  پرده تقریباً شفاف متشکل از چراغ‌های LED است که تصاویر را در رنگ‌های مختلفی نمایش می‌دهد. این LEDها برای ایجاد تصاویری تهیه شده‌اند که جلوه‌ی سه بعدی ایجاد می‌کنند.

فروش هولوگرافیک ایران

از تورهای هولوگرافیک برای حوزه‌های بسیاری استفاده شده است. از نمایشگرهای کوچک گرفته تا پوشش ساختمان‌ها با تصاویر رنگی. تورهای هولوگرافیک برای شرکت‌هایی که به دنبال نمایش برند خود در نور هستند فرصت تبلیغاتی بهینه را ارائه می‌دهند.

تکنیک چرخش آینه هولوگرافیک

راه حلی ساده و در عین حال مؤثر. اثر یک تصویر سه بعدی با قرارگرفتن یک آینه در حال چرخش در زاویه‌ای خاص و نمایش یک فیلم با سرعت بالا بر روی آن که در آخر به شکل نمایشگر منعکس می‌شود. این تکنیک به عنوان نوآوری جدید در فناوری هولوگرافی سه بعدی طراحی شده است.

فروش هولوگرافیک ایران

پرده‌های OLED نیمه شفاف

در سال‌های اخیر، برخی از بزرگترین برندهای حوزه الکترونیک سرمایه‌گذاری جدی در عرصه پرده‌های شفاف OLED انجام داده‌اند. این ابداع جدید دارای صفحه‌ای مملو از دیودهای تابش نور آلی هستند که برای تشکیل یک تصویر به جریان الکتریکی واکنش نشان می‌دهند.

فروش هولوگرافیک ایران

در اصطلاح جلوه‌های سه‌بعدی، نتیجه، یک تصویر ۲ بعدی است که ۳D به نظر می رسد و باعث ایجاد توهم مشاهده هولوگرام روی صفحه می‌شود. در عین حال ممکن است که این بتواند پیشرفت جدیدی در دنیای تبلیغات باشد.

منشور هولوگرافی

این تکنیک محبوب هولوگرافیک به دو نوع ارائه می شوند:
منشور هولوگرافی DIY که می‌توانید روی صفحه نمایش گوشی هوشمند یا تبلت خود قرار دهید. یا مکعب‌های هولوگرافی فوق حرفه‌ای ساخته شده که توسط بسیاری از وب سایت‌های فروش آنلاین عرضه می‌شوند.

منشور هولوگرافی از بازتاب(به روشی مشابه اثر “شبح فلفلی” استفاده می‌کند و ظاهر یک هولوگرام سه بعدی را که روی یک شی شناور است ایجاد می‌کند. این نوع تصاویر به دلیل قرارگیری زاویه ۴۵ درجه منشور روی شیشه کار می‌کند و باعث ایجاد تصویر در آن می‌شود.

ترجمه شده از Hypervsn

, , , , , , , , , ,
اشتراک گذاری:

دیدگاه‌ها

۲ دیدگاه‌ها

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست اینستاگرام